ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vypadá to, že nyní neordinujeme, napište nám, nebo zavolejte v ordinačních hodinách..

Co dělat, když dítě bolí v krku?

Příčina

Nejčastěji infekce virová nebo bakteriální či plísňová, ale dráždění, škrábání může být způsobeno suchostí sliznic po velké hlasové námaze nebo při nedostatku tekutin, ale také alergickými obtížemi zejména sezónními. Méně častou příčinou pak bývá pálení žáhy, které děti spíše popisují jako pálení v krku a které bývá jedním z příznaků gastroesofageálního refluxu. Někdy  škrábání v krku předchází rozvinutí rýmy a s jejím začátkem bolest krku ustupuje.

Léčba

Dostatek vlažných tekutin - pokud děti snesou kvůli škrábání teplé nápoje, je to vhodné, pokud se teplým nápojům brání, pak lépe vlažné nebo studené než žádné. Do jídla je naopak nenuťte, často je nelibé pocity v hrdle odrazují od přijímání jakékoliv potravy. Ale je vhodné nabízet spíše studenou nebo vlažnou kašovitou stravu, která nebude na sliznici krku pálit svým složením (pozor na kyselé) a dráždit suchostí a tvrdostí soust (např. maso nebo pečivo) – zkuste pudinky, jogurty, mixované ovoce, tvarohy, kaše. Úlevu a zlepšení spolupráce s dítětem někdy přinese i z mrazáku lehce povolená smetanová zmrzlina. Na krk je vhodné dát Priessnitzův obklad nebo spíše zábal – látkový kapesník nebo jinou složenou látku ve velikosti odpovídající přední straně krku dítěte namočíte do studené (nikoliv úplně ledové) vody, vyždímáte a přiložíte na krk dítěte. Přes tuto látku můžete nebo nemusíte položit igelit a na něj pak třetí vrstvu pruhovité teplé látky typu šálka, složený šátek, apod. Na krku ponechte několik hodin (třeba 2-4 h) a několikrát denně vyměňte. K úlevě od bolesti a potlačení virové infekce můžete podle věku použít pastilky, spreje nebo kloktadlo (od 3 let Halset, lízátka Junior – Angin,  od 4 let např. Orofar, který obsahuje i analgetickou složku kromě jen „desinfekční látky“, takže potlačuje pocit bolesti účinněji než jiné prostředky, od 6 let je již nabídka rozšířena). Ke kloktání je vhodný vlažný odvar ze šalvěje (spařit 1 rovnou čajovou lžičku 1 šálkem vody, nechat 10 minut vyluhovat a scedit) nebo Tantum verde. Dítě uložte samozřejmě do postele a v místnosti zvlhčujte vzduch.

Kdy kontaktovat lékaře?

Pokud jsou bolesti spojeny s horečkou přes 38 stupňů, která trvá déle než 24-48 h, nebo schváceností dítěte nebo pokud běžné postupy nefungují a bolest přetrvává 3-4 dny. Rovněž je vhodné kontaktovat lékaře pokud bolest v krku je tak silná, že dítě nemůže polknout ani sliny, které pak vytékají z úst.

Naopak není nutné s mírnou bolestí v krku bez dalších závažných příznaků okamžitě vyhledat např. LSPP.

Protože i kdyby se jednalo o začínající streptokokovou angínu, je zde čas na nasazení antibiotik až týden od začátku obtíží. Vždy je vhodné aplikovat výše uvedená doporučení a až po jejich neúspěchu vyhledat praktického lékaře pro děti a dorost, který by měl optimálně udělat výtěr z krku, ev. při horečkách i CRP vyšetření (obojí lze dnes již i rychlými testy na počkání)  a teprve po zhodnocení těchto vyšetření a stavu dítěte rozhodnout o nasazení antibiotik. Neznamená to, že když má dítě horečku několik hodin, hrdlo zarudlé, dokonce i čepy nebo povlaky na krčních mandlích, že musí mít hned bakteriální angínu, na kterou je třeba okamžitě nasazovat antibiotika. Většina zánětů v hrdle jsou virového původu nebo způsobená bakteriemi, které dítě vlastní obranyschopností zlikviduje a k nasazení antibiotik nemusí vůbec dojít. Výjimkou je pouze tzv. spálový streptokok, kvůli kterému se výtěry dělají a při jeho nálezu a dalších potížích je vhodné antibiotika nasadit do týdne od začátku obtíží.

Prevence

Děti přiměřeně oblékat uvnitř i venku, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí (nákupní centra), pravidelně pobývat a hýbat se na čerstvém vzduchu. Snažte se zabránit půjčování hraček mezi dětmi, obzvláště mezi těmi, které dávají vše do úst.

© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.

Ordinační hodiny

  • Pondělí 12.00 - 18.00
  • Úterý 8.00 - 16.00
  • 8-11 pro nemocné, 12-16 pro zvané zdravé
  • Středa 8.00 - 16.00
  • 8-11 pro nemocné, 12-16 pro zvané zdravé
  • Čtvrtek 8.00 - 14.00
  • 8-11 pro zvané zdravé, 11-14 pro nemocné
  • Pátek 8.00 - 12.00
  • 8-12 pro nemocné, nepravidelně do 15h pro zvané zdravé

Polední pauza: 11.00 - 12.00

Kontaktuje nás

Zeptejte se na co potřebujete nebo se rovnou objednejte.


  • U nás pohodlně zaparkujete. Nemáme "modré zóny"!
+420 774 820 600 Kontaktujte nás