ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Dnes jsme tu pro vás do 18 hodin.

Novorozenci

Na převzetí vašeho dítěte do péče praktického lékaře pro děti a dorost je dobré se optimálně domluvit ještě před jeho narozením. Po propuštění z porodnice může být kapacita vašeho lékaře naplněna a nemusí vás přijmout do své péče nebo je plně vytížen a nemusí najít hned čas na první vyšetření dítěte, které by mělo proběhnout do 48 h po propuštění z porodnice. Je vhodné tomuto lékaři zavolat při propuštění z porodnice a domluvit s ním konkrétní čas vyšetření dítěte tak, aby nedošlo ke kontaktu s jinými zejména nemocnými dětmi při čekání v čekárně. Na vyšetření s sebou vezměte očkovací průkaz dítěte, novorozeneckou propouštěcí zprávu a kalmetizační dotazník (vše vám vydají v porodnici). Je vhodné mít s sebou náhradní plenky, případně i oblečení pro dítě a přebalovací podložku. Používáte-li na kojení tzv. kloboučky, pak i tyto. Ihned po obdržení rodného čísla zaregistrujte dítě u zvolené zdravotné pojišťovny (po narození je to stejná jako má matka) a rodné číslo ihned oznamte praktickému lékaři pro děti a dorost, případně i lékárně, v které jste si vyzvedávali léky pro dítě předtím.

Tzv. kalmetizace (očkování proti tuberkulose) v současné době probíhá jen u vybraných skupin dětí a provádí se v tzv. kalmetizační stanici – pro Prahu 8 viz https://www.uniclinic.cz/kalmetizace/ a pro Prahu východ v pneumologické ambulanci Kliniky dětí a dorostu Ke Karlovu 2, Praha 2 https://www.sspf.cz/files/Dokumenty/ADRESY_KALMETIZACI_V_CESKE_REPUBLICE_zari_2011.pdf

V porodnici dostanete informaci, zda je potřeba vaše dítě očkovat, případně se ujistěte dotazem u praktického lékaře pro děti a dorost.

V porodnici byla provedena screeningová vyšetření metabolických a endokrinologických vad a rovněž vyšetření sluchu, která je někdy třeba opakovat u praktického lékaře pro děti, v př. sluchu na ORL pracovišti. Dále se standardně vyšetřují kyčle na ortopedii, přihlaste se k vyšetření co nejdříve, bývají dlouhé objednací lhůty a 1. vyšetření by mělo být provedeno orientačně do 4 týdnů věku dítěte (+- 2 týdny dle anamnézy). Preventivní opatření bez konzultace s ortopedem nejsou třeba dělat, jednorázové plenky renomovaných výrobců jsou vyrobeny tak, aby držely dětské kyčle ve správné poloze.

Od propuštění dítěte je vhodné dítě každý den koupat. Místnost, kde koupel probíhá, by měla být zahřáta na cca 24 st. C. Voda by měla být ve vaničce teplá cca 37 st. C a koupel nemusí být příliš dlouhá, aby nevysušovala. 2-3 x v týdnu přidejte mycí emulzi, která nevysušuje – vhodné jsou mycí přípravky nebo dětské koupele (nikoliv pěny!) s přídavkem zvláčňujících látek, kterými umyjete celé tělo včetně vlásků. S omýváním postupujete od hlavy přes tělo, genitál až ke konečníku, nevynechávejte zejména záhybová místa pod krčkem a v tříslech. Genitál u děvčat vytírejte ve vodě měkkou žínkou směrem od bříška ke konečníku, oddalte přitom velké pysky. Dítě pochopitelně dobře držte, popřípadě můžete použít koupací lehátko do vaničky, s kterým možná zvládnete lépe počáteční manipulaci s dítětem.  Ihned po vykoupání dítě osušte měkkou osuškou přikládáním, nikoliv třením a postupujete ve stejném pořadí jako při mytí – záhybová místa vytírejte obzvlášť pečlivě, jinak riskujete vznik nepříjemných opruzenin. Dříve než kůže úplně zaschne, promastěte obvykle suchá místa olejem. Jsou to většinou ložiska v záhybech končetin. Jinak není třeba každý den používat olej na celé tělo. Vhodný je slunečnicový lékárenský olej, popřípadě se o vašem výběru poraďte se svým lékařem, ale vždy je doporučen jednodruhový rostlinný olej bez dalších přísad včetně konzervačních látek. Tento olej využijete několik týdnů po narození, poté můžete přejít na jiné promašťující prostředky. Po promaštění suchých kožních partií otřete mastnými prsty velké i malé stydké pysky holčiček a rozmasírujte špičku žaludu  zevního genitálu chlapce tak, aby nedocházelo k nežádoucímu srůstu pysků nebo předkožky. Standardně se nedoporučuje stahovat předkožku do 1 roku věku.

Pupek novorozence se v poslední době spíše ponechává v porodnici ve formě pahýlku ke spontánnímu odpadnutí, ke kterému většinou dochází do 2. týdne věku dítěte a pupek se pak do cca 3. týdne věku zcela uzavírá. Po celou dobu je třeba do úplného uzavření pupeční pahýl nebo otevřenou pupeční ranku desinfikovat desinfekčním prostředkem bez alkoholu a jódu (např. Octenisept), popřípadě jiným desinfekčním prostředkem po domluvě s lékařem. Frekvence je individuální dle stavu pupku 3 – 6 x denně. Desinfekce vždy patří jen na pahýl nebo do pupeční ranky, nikoliv na zdravou kůži kolem pupku. Krouživým pohybem tamponkem navlhčeným desinfekcí odstraňujete rovněž opatrně naschlé krusty v pupku, nikoliv násilím, aby nedošlo ke krvácení. Drobné stopy zaschlé krve jsou do 3. týdne věku normální. Pokud však dochází k zarudnutí okraje pupku nebo z něj vytéká jakákoliv tekutina je třeba ihned informovat praktického lékaře pro děti nebo v případě jeho dlouhodobější nedosažitelnosti (víkend, státní svátky, apod.) lékaře LSPP pro děti.

Nehty stříhejte optimálně po šestinedělí nebo zraňuje-li se dítě přerostlými nehty dříve, pak i dříve stříhejte. Je praktické toto provádět, když dítě klidně leží, nepláče, klidně i během tvrdé fáze spánku dítěte, protože tak máte téměř jistotu, že nebude rukama hýbat. Vždy zastříhávejte jen rovně a jen tu část nehtu, která přesahuje okraj prstu dítěte.

Oči, uši a nos ošetřujte preventivně podle návodu uvedeného v kapitole Co dělat, když má dítě výtok z oka, bolest uší nebo rýmu v odstavci Prevence.

Na znečištěný zadeček a genitál nepoužívejte běžně vlhčené ubrousky, které často zbytečně kůži dráždí. Doma omyjte zadeček proudem vody, případně i mycím prostředkem, který dáváte při večerní koupeli, je-li znečištění velké. Na cestách pak můžete použít nedráždivé vlhčené ubrousky např. Cutosan. Po použití ovšem nepatří do toalety, ale likvidujte je podobně jako jednorázové plenky. Po očištění zadečku a genitálu kůži velmi pečlivě osušte měkkou tkaninou včetně záhybů kůže  a následně ošetřete vhodnou mastí (např. Bepanthen mast, ev. Sudocrem, Rybilka, apod.) vždy v tenké vrstvě a raději častěji než aplikovat méně často vysoké vrstvy masti.

Léky

Nejméně do konce 1. roku života se podává vitamín D jako prevence křivice ve formě kapek – Vigantol 1 kapka denně na lžičku a vložit do úst dítěte tak, aby kapku dokázalo slíznout. Ostatní léky se podávají přísně individuálně dle doporučení lékaře.

Teplota místnosti, ve které dítě tráví většinu svého času, se doporučuje pro donošené zdravé děti standardní jako pro dospělé – 20-22 st. C. Pro ostatní děti, které mají významně zhoršenou termoregulaci, může být i lehce vyšší, vždy se poraďte s praktickým lékařem pro děti. Termoregulace novorozence je vždy trochu opožděna za staršími dětmi, proto můžete běžně zaznamenat, že má dítě studené ručky a nožky. Pokud chcete odhadnout, jestli dítěti není zima, sáhněte mu na prostředek obličeje, tedy nos. Je-li chladný a dítě je neklidné přidejte mu jednu vrstvu oblečení navíc nebo jej zabalte do zavinovačky, která dítěti připomíná polohu a pocit v děloze, což uklidňuje. Nadbytečným přetápěním místnosti spíše způsobíte zchoulostivění a opocení dítěte, které pak dráždí kůži do vzniku tzv. potniček, což není nebezpečné, ale zbytečné.

Poloha novorozence je doporučena běžně na zádech na rovné přiměřeně pevné podložce zásadně bez polštářku pod hlavou nebo kolem sebe. Je vhodné postýlku nebo dítě otáčet tak, aby světlo na dítě dopadalo z různých stran a nemuselo hlavu zaklánět. V některých případech – např. u zvracivých děti se doporučuje zvýšená poloha, kterou je myšleno zvýšit horní polovinu postýlky oproti dolní vypodložením nožek postýlky nebo vsunutím klínu pod matraci dítěte. Někdy těmto dětem vyhovuje i poloha na boku. Na malou chvíli můžete novorozence položit na bříško – například jako relaxační polohu při kolikách, ale cíleně a na delší dobu jej tam pokládejte až po šestinedělí, kdy je vhodné tuto dobu prodlužovat tak dlouho, jak je dítě spokojené. Při nespokojenosti jej zase otočte na záda, nechte odpočinout a poté otočte na bříško, kde ho motivujete k ležení hračkami v dohledu před dítětem ve vzdálenosti cca 20 cm. Na bříšku ho nenechávejte po jídle a zejména ne spát, protože by mohlo v této poloze zemřít (tzv. náhlé úmrtí kojenců).

Přenášení dítěte je důležité osvojit si správným způsobem. Tzn. zásadně nikdy čelem k sobě, protože dítě má těžkou a relativně velkou hlavu, kterou jeho páteř a slabé svaly neudrží ve vzpřímené poloze, čímž hned od začátku dochází k nežádoucím záklonům či úklonům hlavy s následným křivením páteře, což může později vést k vadnému držení těla nebo dokonce skolióze. Vhodné polohy si nechte optimálně ukázat dětskou sestrou. Při přenášení držte dítě vždy pevně na dvou místech jeho těla principiálně vždy s podepřeným krčkem a hlavou, která nesmí být v záklonu (brada směřuje k hrudníku) a přidržováním alespoň za jednu končetinu (tzv. tygřík, klubíčko zády dítěte k sobě, apod.). Autosedačka je vhodná pouze na transport dítěte v dopravím prostředku, nikoliv na trávení času doma.

Chování dítěte

Není žádná univerzální rada jak často a jak dlouho dítě chovat. Žádný extrém není dobrý. Není třeba dítě zvykat na to, že kdykoliv se zahlásí o vaši pozornost, musíte okamžitě s ním začít manipulovat, chlácholit jej nebo krmit. V dítěti zafixujete vzorec chování, kterým pak bude čím dál tím vytrvaleji přivolávat vaši pozornost. Určitě není správné ani nechat jej tzv. „vykřičet“. Postupná zkušenost a mateřské instinkty vás časem navedou, kdy dítě opravdu potřebuje vaši pozornost. Kdy bylo naposledy přebaleno? Není již čas krmení? Špatně se mu leží? Není mu zima nebo naopak horko? Nesvědí ho kůže ze zapaření? Není v jeho okolí nadbytečné světlo nebo hluk? Není zbytečně přestimulované podněty? Někdy méně znamená více a novorozenec potřebuje minimálně hraček, zejména těch se světelnými a zvukovými efekty a neustálé pozornosti dospělých. Vždy se snažte všechny rušivé vlivy eliminovat a rovněž být sami v pohodě, protože dítě vycítí nepohodu blízkých osob a jinak než pláčem neumí reagovat. Někdy se vám nepodaří příčinu nalézt a odstranit a dítě dál pláče. Pak bývají často na vině koliky, popřípadě nesnášenlivost některých složek potravy.  Když už se rozhodnete dítě chovat, pak důležité je opět dítě správně držet s podepřenou hlavou a celou páteří a významně s ním netřást ani jej při „hře“ nenadhazovat, protože může dojít k velkým komplikacím včetně krvácení do mozku. Maximálně jemně pohupovat v náručí.

Odříhávání je důležitou součástí manipulace s dítětem po krmení. Opět je třeba dbát na správnou polohu dítěte – optimálně si dítě opřete zády k sobě a lehce mu podsaďte pánev a nožky tak, aby se hlavou a celou páteří opíral o váš hrudník a rukama mu přidržujte nožky lehce přitlačené k bříšku. O odříhnutí se vždy musíte pokusit, ačkoliv víme, že dobře kojené děti, které nenalokají u pití vzduch, si odříhnout nemusí. Pak je třeba o to větší opatrnost blízké osoby, která by měla dítě umístit do lehce vyvýšené polohy horní části postýlky a mít ho neustále na očích pro případ, že by si odříhlo nebo zvracelo, aby bylo možno zabránit vdechnutí jídla.

Monitor dechu se standardně pro zdravé donošené děti nedoporučuje. U ostatních po domluvě s lékařem v porodnici nebo praktickým lékařem pro děti a dorost ano, jen je třeba počítat s tím, že mohou mít falešné poplachy a na druhou stranu nenahradí pečlivé sledování dítěte blízkou osobou.

Vycházky ven jsou teoreticky možné od propuštění z porodnice, je-li dítě donošené a v dobrém zdravotním stavu. Začněte půlhodinou za pěkného počasí a dobu postupně prodlužujte. Nedoporučuje se vycházet s ním ven v případě, že jsou nepříznivé rozptylové nebo povětrnostní podmínky, tzn. smog, inverze, velký vítr, teplota pod -5 st. C a nad +25 st. C. Na dítě by neměly přímo dopadat sluneční paprsky. Vždy jej chraňte od časného jara do podzimu namazáním prostředkem s ochranným faktorem na fyzikální bázi. Toto splňuje např. Daylong baby. Dále ho samozřejmě chraňte čepičkou s kšiltíkem nad obličejem a  stříškou u kočárku. V zimě pak určitě malé samostatně se nepohybující dítě chraňte čepičkou, rukavičkami, overálkem, fusakem do kočárku. Principiálně by dítě mělo mít o jednu vrstvu oblečení nebo přikrytí navíc než máte vy při procházce s ním venku. Obličej chraňte vhodnou mastí (nikoliv krémem!) určenou k ochraně kojenců před chladem.  Vhodný je pohyb v přírodě, nikoliv v nákupním centru, mateřském centru, u rušných silnic apod. Chraňte dítě od kontaktu s nemocnými lidmi nebo těmi, o jejichž nemoci nemůžete nic vědět a to včetně nejbližších příbuzných, ale zejména cizími lidmi. Toto platí minimálně do doby než bude dítě plně očkováno. Pozor na čekárny zdravotnických zařízení, městskou hromadnou dopravu, centra pro děti, nákupní centra, nádraží a letiště.

Úrazová prevence – nedávat spát na bříško, nekouřit v místnosti

  • Nenechávat dítě na zvýšeném místě (ani na gauči!) bez dohledu (stále jej přidržujte jednou rukou nebo položte na zem)
  • Postýlku neumísťovat do blízkosti závěsů, záclon, kuchyňského stolu nebo linky, do postýlky nedávat velké předměty, plyšáky, ani drobné předměty, které může vdechnout. Mezery příček postýlky by měly být max. 10 cm.
  • Nechovat dítě při pití horkých nápojů, nad kuchyňskou linkou, kde se právě vaří nebo se manipuluje s horkou vodou
  • Teplotu vody ve vaničce a podávaného mléka uměle připraveného vždy ověřit před koupelí nebo podáním stravy dítěti
  • Dítě krmit v lehce vyvýšené poloze hlavy oproti zbytku těla, aby stravu nevdechlo (tedy nikoliv vleže)
  • Dítě nenechávat bez dozoru v autě, zejména ne na jaře a v létě bez klimatizace. Autosedačku vždy používat a to řádně připevněnou optimálně zády ke směru jízdy a pokud na předním sedadle, tak s vypnutým airbagem.

 

Koliky

Jsou častým problémem, který nemá jednoduché řešení. Pláč může být velmi urputný, několikahodinový a opakující se. Pokud jste vyzkoušeli všechna řešení uvedená v kapitole o chování, můžete zkusit masáž bříška teplou rukou na přebalovací podložce nebo v teplé vodě, třeba i za pomoci speciálních gelů nebo občasnou polohu dítěte na bříšku. Významně pomáhá tzv. rektální rourka pro novorozence, která se zavádí zaobleným koncem do konečníku po předchozím namazání běžným krémem, který používáte na ošetření zadečku. Rourku zaveďte tak hluboko, jak vám to volně jde bez nadměrného tlaku a chvíli nechte rourku v konečníku zavedenou, můžete s ní jemně pootáčet a jemně masírovat bříško. Při úspěchu odejde plyn a někdy i stolička. Proceduru můžete opakovat, jak je třeba, klidně i několikrát do hodiny. Jestliže se koliky s urputnou pravidelností vrací, je vhodné poradit se s praktickým lékařem o dalším postupu – většinou se doporučují probiotické kapky a prostředky zmenšující vzduchové bubliny ve střevě (např. Espumisan, Sab simplex, apod.). Zkonzultujte techniku kojení nebo krmení s laktační poradkyní, dětskou sestrou nebo praktickým lékařem pro děti. Smyslem této kontroly je zjistit, zda dítě při pití nenalokává nadbytek vzduchu (kojení by mělo být neslyšnou záležitostí).  Pokud se jedná skutečně jen o koliky, ustoupí potíže cca do 4. měsíce věku dítěte. Je-li pláč spojen s jinými potížemi dítěte, může být na vině nesnášenlivost některé složky potravy a  toto je třeba řešit s praktickým lékařem pro děti a dorost.

 

© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.

Ordinační hodiny

  • Pondělí 12.00 - 18.00
  • Úterý 8.00 - 16.00
  • 8-11 pro nemocné, 12-16 pro zvané zdravé
  • Středa 8.00 - 16.00
  • 8-11 pro nemocné, 12-16 pro zvané zdravé
  • Čtvrtek 8.00 - 14.00
  • 8-11 pro zvané zdravé, 11-14 pro nemocné
  • Pátek 8.00 - 12.00
  • 8-12 pro nemocné, nepravidelně do 15h pro zvané zdravé

Polední pauza: 11.00 - 12.00

Kontaktuje nás

Zeptejte se na co potřebujete nebo se rovnou objednejte.


  • U nás pohodlně zaparkujete. Nemáme "modré zóny"!
+420 774 820 600 Kontaktujte nás