Vypadá to, že nyní neordinujeme, napište nám, nebo zavolejte v ordinačních hodinách..
Nejčastěji virová infekce, méně často bakteriální nebo plísňová infekce středouší nebo zevního zvukovodu. Další důvod může být mechanické poranění cizím tělesem (špičaté nástroje, včetně tzv. ušních čistících tyčinek) nebo následkem úrazu. Rovněž může být problém na kůži v okolí ucha nebo zduření na tváři např. při příušnicích, nebo zduření uzlin na krku a i toto může dítě vydávat za bolest ucha. Někdy bolí uši u netrénovaných jedinců po potápění v hloubkách nebo skocích do vody.
Při úrazu nebo mechanickém poškození vždy vyhledejte pomoc ORL lékaře. Při podezření na začínající zánět středouší je vhodné dítě uložit do postele, kapat do nosu nosní kapky (např. Otrivin, Nasivin) a uvolňovat nosní průduchy od hlenů odsáváním nebo smrkáním - viz Rýma (jinak se přenáší přetlak přes Eustachovu trubici do ucha, které pak bolí i bez zánětu středouší), podejte sirup nebo tablety s ibuprofenem (Nurofen, Ibalgin, atd) a do ucha můžete kapat od 3 let např. volně prodejný Ottic solution nebo Otipax, ev. Otobacid na předpis lékařem. Žádné kapky nebudou fungovat zejména na dole uloženém bubínku v případě, že je kápnete pouze na okraj zevního zvukovodu. Před vkápnutím je třeba u dětí jednou vaší rukou zatáhnout za horní část boltce lehce nahoru a dozadu k vlasům, (aby se zvukovod narovnal a kapky dotekly co nejníže) a druhou rukou kápnete do zvukovodu kapku. U novorozenců a malých kojenců taháte jemně za dolní část boltce spíše lehce dolů a zase druhou rukou kapete kapku. Nikdy nekapejte do ucha v případě, že z něj něco vytéká. V tomto případě vyhledejte ošetření ORL lékařem. Na bolavé ucho můžete položit chladící polštářek k úlevě od bolesti.
Ležícím dětem pravidelně zvlhčovat nos izotonickými roztoky solí a vytíráním nosních průduchů tamponky zvlčenými solným nebo fyziologickým roztokem. Děti přiměřeně oblékat uvnitř i venku, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí, tedy například nákupní centra, nebo davové akce. Potápění a skoky do vody trénovat se zkušeným instruktorem. Ušní maz není doporučeno odstraňovat, má v zevním zvukovodu svou ochrannou funkci. Pokud jeho tvorba obtěžuje je možno smotaným buničinovým čtverečkem nebo papírovým kapesníkem do roličky jeho vytékající část odstranit krouživým pohybem tak, aby nedošlo k zatlačení zátky do dolní části zvukovodu. Při zvýšené tvorbě mazu lze použít k jeho regulaci např. Vaxol 1-2 x týdně, při ucpání zvukovodu zátkou pak je vhodné ošetření ORL lékařem a před zákrokem je vhodné opět použití Vaxolu každý den. Vaxol je možné použít i preventivně před plaváním, potápěním a skoky do vody, obzvlášť u osob, které již potíže dříve měly. Vždy po večerní hygieně nebo plavání je třeba boltec osušit tak, aby se v zevním zvukovodu nedržela voda, která v kombinaci s teplem může nakonec vést k zánětu zevního zvukovodu nebo středouší.
Pokud je bolest spojena s horečkami nebo celkovou schváceností dítěte, které odmítá i přijímání tekutin – navštivte praktického lékaře pro děti
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Polední pauza: 11.00 - 12.00
Zeptejte se na co potřebujete nebo se rovnou objednejte.