ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vypadá to, že nyní neordinujeme, napište nám, nebo zavolejte v ordinačních hodinách..

Co dělat, když má dítě rýmu?

Příčina

Nejčastěji infekce – povětšinou virová, někdy ke konci i komplikovaná bakteriální infekcí, v určitém období roku alergická, mechanická překážka v nosu nebo dráždění kouřem, prachem, rychlé střídání rozdílných teplot okolí.

Příznaky

  • pocit ucpaného nosu

  • kýchání

  • výtok z nosu

Riziko

Neléčený zánět může přejít z nosní sliznice do okolí – do nosohltanu, nosních dutin a středouší, kde může způsobit rozsáhlejší zánět

Problém

U nejmenších dětí (kojenců a menších batolat) narušuje spánek a pití, děti jsou neklidné

Řešení

Zvlhčovat nosní dutinu izotonickými solnými roztoky (mořská voda, Vincentka, fyziologický roztok), smrkání nebo odsávání výtoku. Při pocitu ucpání nosu je vhodnější hypertonický solný roztok (vždy zkontrolovat vhodnost léku pro konkrétní věkovou skupinu) a v případě, že toto nestačí a dítě nemůže spát nebo jíst, přidat nosní kapky, které mají schopnost snížit otok nosní sliznice (Otrivin, Nasivin, apod.). Při další komplikaci bakteriální infekcí (výtok z nosu má žlutozelenou barvu a rýma trvá obvykle déle než týden) je vhodné kontaktovat lékaře a zvážit nasazení kapek s lokálním antibiotikem. Dítě je třeba uložit do postele do zvýšené polohy horní poloviny těla, přiměřeně obléct do pyžamka s dlouhými nohavicemi, rukávky a přidat teplé ponožky na nohy.  Teplotu a vlhkost v místnosti udržujeme přiměřenou, nepřetápíme, ale vlhké teplo je vhodné a pravidelně větráme. Vhodná je vlhkost kolem 50% a teplota místnosti 21-22 st C. V místnosti, kde dítě leží, samozřejmě nekouříme!! Podáváme dostatek teplých nápojů (čaj s citronem a medem, bylinné čaje). Je vhodné podpořit odhlenění inhalacemi za pomoci inhalátoru, který se dá za přijatelnou cenu koupit po internetu nebo ve zdravotnických potřebách nebo v lékárnách. V př. podezření na alergickou rýmu je vhodné odstranit vyvolávající příčinu z dosahu dítěte a kontaktovat svého lékaře k nasazení vhodné léčby.

Prevence

Ležícím dětem - miminkům- pravidelně zvlhčovat nos izotonickými roztoky solí a vytíráním nosních průduchů tamponky zvlčenými solným nebo fyziologickým roztokem. Děti přiměřeně oblékat uvnitř i venku, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí (nákupní centra), pravidelně pobývat a hýbat se na čerstvém vzduchu.

Upozornění

Nosní kapky nepodáváme déle než týden – je to prevence vzniku tzv. medikamentosní rýmy. Výjimkou jsou izotonické solné roztoky a fyziologický roztok, které se dají preventivně používat dlouhodobě.

Dopřejte dítěti čas na regeneraci i při a po „banální“ infekci jako je rýma. Dítě dávejte do MŠ až po odléčení rýmy a optimálně dalším týdnu rekonvalescence mimo kolektiv dětí.

Kdy kontaktovat lékaře - V každém případě, pokud rýma neustupuje při běžných opatřeních týden

Při podezření na bakteriální nebo alergickou rýmu

Při komplikacích s horečkami, bolestmi hlavy, krku nebo uší

Pokud se jedná o novorozence (dítě do 28 dní života)

Dítě má otoky tváří nebo očí

Odsávání hlenů z nosu

Provádíme je u nejmenších dětí, které nejsou schopny účinně smrkat, ručními odsávačkami nebo odsávačkami s připojením na vysavač. Při použití certifikovaných výrobků dítěti nosní sliznici nepoškodíte, podtlak je regulován. Naopak účinně odsajete hleny i ze zadních partií nosu, kam se ústní odsávačkou nedostanete. Před použitím odsávačky aplikujte solný roztok nebo fyziologický roztok, po jejím použití tento roztok použijte znovu a aplikujte nosní kapky k uvolnění otoku nosní sliznice.

Smrkání nosu

Každou nosní dírku zvlášť – tzn. dítěti jedním prstem přitlačíme jedno nosní křídlo do středu nosu k přepážce a dítě ve vzpřímené poloze hlavy při zavřených ústech plynule dlouze netrhaně vytlačuje vzduch druhým nosním průduchem ven do kapesníku. Proceduru je vhodné nejdříve dítěti předvést příkladem na sobě a poté mu pomoci bez násilí a kritiky, které ve věku nácviku kolem 2 let stejně nerozumí. Po proceduře si dítě i dospělý umyjí ruce mýdlem a jednorázový papírový kapesník zlikvidují obratem do komunálního odpadu, občas je vhodné použít v domácnosti desinfekční prostředek na povrchy, kam dítě sahá rukama od hlenů jako prevenci šíření infekce. S nácvikem je vhodné začít v období zdraví formou hry – např. foukáním nosem do zrcátka, které se zamlžuje a dítěti se to líbí nebo odfukováním papírové kuličky nebo peříčka na stole nebo dlani.

Kapání kapek do nosu

Před aplikací se dítě vysmrká nebo jsou mu odsáty hleny odsávačkou. Kojencům je vhodné kapky aplikovat před kojením kvůli usnadnění sání mléka při volném průchodu vzduchu nosem. Hlava dítěte je v mírném záklonu na tu stranu, kam se chystáme kapky aplikovat. Lahvičku s kapkami uchopíme vzhůru dnem, zasuneme aplikátor do nosní dírky a lahvičku 1 x zmáčkneme, čímž dojde k vytlačení 1 kapky do nosní dírky. Stejným způsobem aplikujeme do druhé nosní dírky. Záklon není vhodný příliš velký, aby nedošlo k zatečení kapek do krku, kde mohou pálit, ale není vhodné ani vzpřímené postavení hlavy, protože dojde k vytečení kapek ven z nosu aniž by mohly účinkovat na sliznici. Po aplikaci je vhodné nosní křídla na vteřinu přitisknout k sobě, aby došlo k rozptýlení kapek na nosní sliznici. Nepřekračujeme frekvenci podávání doporučenou výrobcem léku.

Aplikace nosního spreje

Před aplikací se dítě vysmrká nebo jsou mu odsáty hleny odsávačkou. Hlava dítěte je ve vzpřímené poloze, aplikátor se volně vsune do jedné nosní dírky a stiskem aplikátoru směrem k tváři na stejné straně se stiskne, čímž dojde k uvolnění a rozptýlení roztoku do nosní dutiny. Stejným způsobem se provede aplikace v druhém nosním průduchu. Nepřekračujeme frekvenci podávání doporučenou výrobcem léku.

© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.

Ordinační hodiny

  • Pondělí 12.00 - 18.00
  • Úterý 8.00 - 16.00
  • 8-11 pro nemocné, 12-16 pro zvané zdravé
  • Středa 8.00 - 16.00
  • 8-11 pro nemocné, 12-16 pro zvané zdravé
  • Čtvrtek 8.00 - 14.00
  • 8-11 pro zvané zdravé, 11-14 pro nemocné
  • Pátek 8.00 - 12.00
  • 8-12 pro nemocné, nepravidelně do 15h pro zvané zdravé

Polední pauza: 11.00 - 12.00

Kontaktuje nás

Zeptejte se na co potřebujete nebo se rovnou objednejte.


  • U nás pohodlně zaparkujete. Nemáme "modré zóny"!
+420 774 820 600 Kontaktujte nás